Često se smatra da asteroidi predstavljaju pretnju životu, ali da li mogu biti ključni za saznanje o tome kako se Zemlja razvijala u planetu kakvu je mi danas poznajemo?
Nikolas Had, direktor Centra za hemijsku evoluciju u Tehnološkom institutu u Džordžiji, istraživao je i proučavao kosmičko kamenje u pokušaju da odredi hemijske supstance koje su postojale pre čovečanstva.
Cilj Centra je sakupljanje dokaza o hemijskom poreklu života i proučavanje mogućih prethodnika molekula, kao što su aminokiseline i šećeri, a koji su kamen temeljac ljudskog postojanja.
O asteroidima često čujemo vesti zbog njihovog potencijalnog udara u Zemlju. Prošle godine, američka vlada sugerisala je da je „katastrofalni“ uticaj objekata blizu Zemlje stvarna opasnost.
Mišljenje Nikolas Hada
Had smatra da je važno da naučnici gledaju u formacije stena izvan naše atmosfere, ako želimo da zaista shvatimo istoriju univerzuma.
„Mi možemo da posmatramo asteroide kako bi nam pomogli da shvatimo kakva je hemija moguća u kosmosu“, rekao je on.
„Za nas je važno da proučavamo materijale asteroida i meteorita, manjih verzija asteroida koji padaju na Zemlju, kako bi proverili valjanost naših modela, kako su molekuli u njima mogli da pomognu stvaranju života“.
Astrobiolozi već dugo vremena veruju da su asteroidi, možda kao pčele, da nose bakterije i jedinjenja sa planete na planetu.
Had misli da kroz dalje istraživanje, stručnjaci mogu biti u mogućnosti da prikupe više informacija o tome kako je život započeo u Sunčevom sistemu i eventualno izvan njega, prenosi vostok.rs.
„Verovatno ima mnogo više tragova u asteroidima o tome koji su molekuli zaista bili tamo“, dodao je Had.
„Možda i ne znamo šta bi trebalo da tražimo u ovim asteroidima, ali posmatrajući koje molekule nađemo, možemo postaviti različita i mnoga pitanja o tome kako su mogli da pomognu da započne život.“